Πρόγραμμα

Παρασκευή 17 Δεκεμβρίου

11.30-12.30ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ – ΕΓΓΡΑΦΕΣ
12.30-14.00ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΤΡΑΠΕΖΙ Ι
ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΣΤΗ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

Προεδρείο: Σ. Γεωργίου, Π. Κωστάκης, Ε. Ζαφειρίου
12.30-12.40Αναστολείς καλσινευρίνης: η θέση τους σήμερα στην κλινική πρακτική
Γ. Κυριάκου
12.40-12.50Ιμικουϊμόδη: πού, πότε και πόσο είναι αποτελεσματική
Ε. Ταμπουρατζή
12.50-13.00Η θεραπεία της ατοπικής δερματίτιδας στην εποχή των μικρών μορίων και βιολογικών παραγόντων
Σ. Γρηγορίου
13.00-13.10Rituximab: νέοι ορίζοντες στη θεραπευτική δερματολογικών νοσημάτων
Κ. Θεοδωρόπουλος
13.10-13.20Χρόνια κνίδωση: σύγχρονη αντιμετώπιση
Α. Τάγκα
13.20-13.30Αναστολείς Hedgehog: η μη επεμβατική αντιμετώπιση του βασικοκυτταρικού καρκινώματος
Μ. Πλάκα
13.30-14.00ΣΥΖΗΤΗΣΗ
14.00-14.50ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ-ΕΛΑΦΡΥ ΓΕΥΜΑ
14.50-15.30ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ Ι
Η ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ ΣΤΗ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΑ
Προεδρείο: Α. Κατούλης, Η. Νικολαΐδου
14.50-15.05Ακανθοκυτταρικό καρκίνωμα: αντιμετώπιση και παρακολούθηση βάσει Evidence Based Medicine
Α. Μπεφόν
15.05-15.20Χρήση τοπικών αντιβιοτικών στην εποχή της μικροβιακής αντοχής
Θ. Σγόντζου
15.20-15.30ΣΥΖΗΤΗΣΗ
15.30-16.30ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΙΙ
Ο ΑΣΘΕΝΗΣ ΣΑΝ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ
Προεδρείο: Α. Παναγιωτόπουλος, Ε. Τσελέ, Δ. Πολυδώρου
15.30-15.40Συστηματικά κορτικοστεροειδή: επιλογή μορίου, οδού χορήγησης και δόσης
Ι. Βερροίου
15.40-15.50Τοπικά κορτικοστεροειδή: ταξινόμηση, ενδείξεις και τρόπος χρήσης
Θ. Δούβαλη
15.50-16.00Ονυχομυκητίαση: συστηματική ή τοπική αγωγή
Μ. Τρακατέλλη
16.00-16.10Κολπική καντιντίαση: συστηματική ή τοπική αγωγή, θεραπεία συντρόφου
Μ. Γεροδήμου
16.10-16.20Κοινές μυρμηκίες: ποιά θεραπεία για ποιόν ασθενή
Ε. Φράγκος
16.20-16.30ΣΥΖΗΤΗΣΗ
16.30-17.30ΣΥΜΠΟΣΙΟ Ι
Η ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΣΥΝΑΝΤΑ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ
Προεδρείο: Ν. Σταυριανέας, Α. Κατσαρού, Σ. Κουρκουντή
16.30-16.40Υδροξυχλωροκίνη: υπάρχει λόγος καρδιολογικής εκτίμησης και παρακολούθησης;
Ε. Ηλιοδρομίτης
16.40-16.50Συσχετίζοντας τα αντισώματα με την κλινική εικόνα, την πρόγνωση και τη θεραπεία στις αυτοάνοσες δερματοπάθειες
Κ. Μαυραγάνη
16.50-17.00Προσέγγιση της φαρμακευτικής αλλεργίας από τη σκοπιά του αλλεργιολόγου
Μ. Μακρής
17.00-17.10Ενδείξεις παραπομπής ασθενούς με HPV λοίμωξη στο γυναικολόγο
Α. Μορτάκης
17.10-17.20Επείγουσα στοματολογία
Ε. Γκάγκαρη
17.20-17.30ΣΥΖΗΤΗΣΗ
17.30-18.00ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ-ΚΑΦΕΣ
18.00-18.40ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΙΙ
ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ
Προεδρείο: S. Kruger Krasagakis, Ε. Ζουριδάκη
18.00-18.15Ψυχιατρικές εκδηλώσεις δερματολογικών θεραπειών
Α. Χατζηϊωάννου
18.15-18.30Γαληνικά σκευάσματα : όσα πρέπει να γνωρίζουμε
Β. Παπαρίζος
18.30-18.40ΣΥΖΗΤΗΣΗ
18.40-20.00ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΥ
δια ΓΝΩΣΗ
Προεδρείο: Ε. Ποτουρίδου, Α. Κατσαβού
Παρουσίαση:Ε. Αγγελογιαννοπούλου
Ε. Αϊβάζογλου
Δ. Ζαφειράτου
Γ. Καράμπα
Φ. Κοντογιάννη
Α. Μολυμπάκης
Χ. Μπρίνια
Μ. Παρασκευοπούλου
20.00-21.00ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ
Προεδρείο: Δ. Ρηγόπουλος, Β. Χασάπη
ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ
ΕΝΑΡΚΤΗΡΙΕΣ ΟΜΙΛΙΕΣ
20 Χρόνια Μαθαίνουμε Μαζί
Α. Πετρίδης
Πώς η τεχνολογία αλλάζει την άσκηση και την εκπαίδευση στη δερματολογία σήμερα
Α. Στρατηγός
21.00ΔΕΞΙΩΣΗ ΥΠΟΔΟΧΗΣ-ΔΕΙΠΝΟ

Σάββατο 18 Δεκεμβρίου

09.00-09.10ΕΙΣΑΓΩΓΗ- Β. Χασάπη
09.10-10.20ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΙΙΙ
ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ
Προεδρείο: Ε. Κουμαντάκη, Ε. Παπαδαυίδ, Σ. Γρηγορίου
09.10-09.20Δερματοπάθειες της κύησης: διαφορική διάγνωση
Ε. Αγιασοφίτου
09.20-09.30Ερπητικές λοιμώξεις στην κύηση
Ε. Στεφανάκη
09.30-09.40Νοσήματα του συνδετικού ιστού στην κύηση
Μ. Γεροχρήστου
09.40-09.50Βαφές μαλλιών και καλλυντικά στην κύηση
Σ. Παπανίκου
09.50-10.00Φάρμακα για δερματολογικές παθήσεις στην κύηση
Β. Νικολάου
10.00-10.10Απώλεια μαλλιών και κύηση
Σ. Πανούση
10.10-10.20ΣΥΖΗΤΗΣΗ
10.20-11.20 ΣΥΜΠΟΣΙΟ ΙΙ
ΤΟ ΔΕΡΜΑ …”ΕΞ ΑΠΑΛΩΝ ΟΝΥΧΩΝ ΕΩΣ… 100″
Προεδρείο: Δ. Σωτηριάδης, Α. Πετρίδης, Γ. Κοντοχριστόπουλος
10.20-10.30Σπίλος Spitz στα παιδιά: σύγχρονα δεδομένα
Ε. Σουρά
10.30-10.40Συγγενείς μελανοκυτταρικοί σπίλοι: ποιοί και πότε αφαιρούνται
Ε. Ρεμουντάκη
10.40-10.50Εκτεταμένη γυροειδής αλωπεκία παιδιών και ενηλίκων: πρόγνωση και αντιμετώπιση
Φ. Κούστα
10.50-11.00Αλλαγές και ανάγκες του δέρματος στην εμμηνόπαυση
Α. Υφαντή
11.00-11.10Μεταμόσχευση τριχών: πότε, σε ποιόν ασθενή και πώς
Γ. Λιόσης
11.10-11.20ΣΥΖΗΤΗΣΗ
11.20-11.50ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ-ΚΑΦΕΣ
11.50-13.30 ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ
ΨΩΡΙΑΣΗ: AENIGMA EST
ΜΕΡΟΣ Ι
Προεδρείο: Δ. Ρηγόπουλος, Β. Χασάπη
11.50-12.00Προσεγγίσαμε τη γνώση της παθοφυσιολογίας έως σήμερα;
Α. Πατσατσή
12.00-12.10Ψωρίαση και καρδιαγγειακή νόσος: εστιάζοντας στη σχέση τους
Φ. Τρυποσκιάδης
12.10-12.20Οδηγά σημεία στον ψωριασικό ασθενή για έγκαιρη διάγνωση αρθρίτιδας
Δ. Βασιλόπουλος
12.20-12.30Πώς το προφίλ των ασθενών καθορίζει την επιλογή της θεραπείας
Π. Παναγάκης
ΜΕΡΟΣ ΙΙ.
Προεδρείο: Δ. Ιωαννίδης, Π. Παναγάκης
12.30-12.40Πότε και γιατί επιλέγονται στη θεραπεία τα μικρά μόρια
Μ. Πολίτου
12.40-12.50Υπάρχει ακόμα ανάγκη για τοπική θεραπεία στην ψωρίαση;
Ν. Ρομποτή
12.50-13.00Βιοομοειδή: ανταποκρίνονται στο ρόλο τους;
Θ. Βέργου
13.00-13.10Ποιά κενά στην αντιμετώπιση θα καλύψουν οι νέες θεραπείες
Μ. Παπουτσάκη
13.10-13.30ΣΥΖΗΤΗΣΗ
13.30-14.30 ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΙΙΙ
ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
Προεδρείο: Γ. Αυγερινού, Κ. Κρασαγάκης, Ε. Λαζαρίδου
13.30-13.45Δερματικές αλλοιώσεις σε COVID-19: συσχέτιση ή σύμπτωση;
Α. Στρατηγός
13.45-14.00Έλκη κάτω άκρων: πώς διαχωρίζονται τα φλεβικά από τις άλλες κατηγορίες
Ε. Ζουριδάκη
14.00-14.15Μυκητιάσεις τριχωτού κεφαλής: πώς επιλέγεται η θεραπεία και για πόσο
Ε. Κουμαντάκη
14.15-14.30ΣΥΖΗΤΗΣΗ
14.30-15.30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ-ΕΛΑΦΡΥ ΓΕΥΜΑ
15.30-17.00 ΣΥΜΠΟΣΙΟ ΙΙΙ
ΚΑΘΟΔΗΓΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΣΘΕΝΗ
Προεδρείο: Χ. Αντωνίου, Α. Κατσάμπας, Ι. Κατσαντώνης
15.30-15.40Χηλοειδή: η αντιμετώπιση στις δύσκολες περιπτώσεις
Α. Παναγιωτόπουλος
15.40-15.50Θεραπεύοντας τον ασθενή με ακτινικές υπερκερατώσεις
Α. Ζάρρας
15.50-16.00Peelings: οδηγίες για την προετοιμασία και μετά την εφαρμογή
Γ. Κοντοχριστόπουλος
16.00-16.10Εμφυτεύματα υαλουρονικού οξέος: η αξία διατήρησης της φυσικότητας
Α. Παγούνη
16.10-16.20Εφαρμογή βοτουλινικής τοξίνης: από πότε, κάθε πόσο και για πόσο
Α. Κατσάμπας
16.20-16.30Νήματα: είναι πραγματικά αποτελεσματικά, υπάρχουν κίνδυνοι;
Α. Καπελλάρη
16.30-16.40Βιταμίνη D: πότε και για ποιόν ασθενή
Α. Κατσαβού
16.40-16.50Lasers ανάπλασης γηρασμένου δέρματος : ρεαλιστικές προσδοκίες
Μ. Κοσμαδάκη
16.50-17.00ΣΥΖΗΤΗΣΗ
17.00-17.30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ-ΚΑΦΕΣ
17.30-18.30 ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΤΡΑΠΕΖΙ IV
“ΠΑΘΕΙ ΜΑΘΟΣ”
Προεδρείο: Α. Στρατηγός, Γ. Χαϊδεμένος, Α. Λάλλας
Διαγνωστικές παγίδες…
17.30-17.40…στις μελαγχρωματικές βλάβες τριχωτού κεφαλής
Α. Λάλλας
17.40-17.50…στις μελαγχρωματικές βλάβες προσώπου
Ζ. Απάλλα
17.50-18.00…στις μελαγχρωματικές βλάβες κάτω άκρων
Ο. Κοτσαύτη
18.00-18.10…στις μελαγχρωματικές βλάβες κορμού
Δ. Σγούρος
18.10-18.20…στις μελαγχρωματικές βλάβες νυχιών
Μ. Κωστάκη
18.20-18.30ΣΥΖΗΤΗΣΗ
18.30-19.30 ΣΥΜΠΟΣΙΟ IV
EΡΕΥΝΑ, ΕΜΠΕΙΡΙΑ, ΚΑΤΕΥΘΥΝΤΗΡΙΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ
Προεδρείο: Β. Παπαρίζος, Μ. Παπακωνσταντής, Ε. Πολυχρονάκη
18.30-18.40Κατευθυντήριες οδηγίες για τη θεραπεία της ακμής
Μ. Κυριαζοπούλου
18.40-18.50Κατευθυντήριες οδηγίες για τη θεραπεία της ροδοχρόου ακμής
Ε. Μούστου
18.50-19.00Κατευθυντήριες οδηγίες για τη θεραπεία των ουρηθρητίδων
Ε. Δασκαλάκης
19.00-19.10Κατευθυντήριες οδηγίες για τη θεραπεία του απλού έρπητα και έρπητα ζωστήρα
Β. Βασάλου
19.10-19.20Κατευθυντήριες οδηγίες για τη θεραπεία της ψώρας και της φθειρίασης
Χ. Μπόκοτας
19.20-19.30ΣΥΖΗΤΗΣΗ
19.30-19.45 ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ – ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ – ΛΗΞΗ
Β. Χασάπη

 

Back to Top